+++++++++++++ mojtabatehrani.ir - پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی
تهران۱۳۹۸/۰۲/۰۱
اذان صبح:۰۳:۵۵
طلوع آفتاب:۰۵:۲۵
اذان ظهر:۱۲:۰۳
غروب خورشید:۱۸:۴۲
اذان مغرب:۱۹:۰۱

حدیث ۹۰/۳/۱۱
1390/03/11 ه.ش -  28 جمادی الثانی 1423 ه.ق

 
حدیث ۹۰/۳/۸
1390/03/08 ه.ش -  25 جمادی الثانی 1432 ه.ق

 
حدیث ۹۰/۰۳/۰۱
1390/03/01 ه.ش -  18 جمادی الثانی 1432 ه.ق
در روایت از امیرالمؤمنینعلیه‌السلام منقول است که حضرت فرمودند:
بر شما باد به دوام شکر، هیچگاه از شکر خدا غفلت نکنید، «عَلَيْكُمْ بِدَوَامِ الشُّكْرِ». شکر مراتبی دارد که عبارتند از: شكر قلبی، لفظی و عملی.
شکر قلبی؛ یعنی انسان نسبت به نعمتهایی که در این دنیا از آن متنعّم می‏شود، در هر قسمش، مادّی، معنوی، متّصل و منفصل، همه را از ناحیه خدا ببیند و مُنعِم حقیقی را او بداند.
شکر لفظی؛ یعنی به وسيله زبان با جملاتی چون «الحَمدُ لِلَّه» و «شُکرًا لِلَّه»، که وارد شده و همه می‌دانند خدا را شکر کنی.
شکر عملی؛ یعنی اينكه انسان نعمت‌ها را در راه رضای مُنعمش مصرف کند؛ بطور مثال: نعمت‌های متّصله، اعضاء و جوارح و قوا را - نعوذ بالله- در راه معصیت بکار نگیرد، بلکه در راه اطاعت خدا مصرف کند.  نعمتهای منفصله، مثل امور مالی را هم همین‏طور، در حرام مصرف نکند بلکه در راه رضای خدا که منعم حقیقی است مصرف کند.

حدیث ۹۰/۲/۲۸
1390/02/28 ه.ش -  14 جمادی الثانی 1432 ه.ق
روزی شخصي روستايي خدمت امیرالمومنین علی«عليه السلام» رسید و از ایشان در مورد درجات محبّين سؤال كرد. محبّین يعني کسانی كه می‌گویند: خدا را دوست داریم. حضرت در جواب فرمودند: پائين ترين درجه از درجات محبّین كه ديگر پائين‌تر از آن درجه‌اي نيست، برای كسي خواهد بود كه اعمالش در نظرش كوچك جلوه می‌كند و اگر - نعوذ بالله- از او خطايي سر زند خيلي بزرگ جلوه می‌كند و گمانش هم اين است كه خدا در دنيا و آخرت فقط او را به محاكمه می‌كشاند، اين كسي است كه خدا را دوست دارد، «مَنِ اسْتَصْغَرَ طَاعَتَهُ وَ اسْتَعْظَمَ ذَنْبَهُ وَ هُوَ يَظُنُّ أَنْ لَيْسَ فِي الدَّارَيْنِ مَأْخُوذٌ غَيْرُهُ». این شخص پایین ترین سطح دوستی خدا را دارد.
 
حدیث ۹۰/۲/۲۵
1390/02/25 ه.ش -  11 جمادی الثانی 1432 ه.ق
رُوِيَ عَنْ عليٍّ عليه السّلام قال:
مَنْ لَمْ يَعْتَبِرْ بِغِيَرِ الدُّنْيَا وَ صُرُوفِهَا لَمْ تَنْجَعْ فِيهِ الْمَوَاعِظُ.
ترجمه حدیث: روايت از اميرالمؤمنين علی(عليه السّلام) منقول است كه فرمودند: اگر كسي از تغييرات و حال به حال شدن امور دنيايي پند و عبرت نگيرد، ‌موعظه‏ها و نصيحتهاي (زباني) در او اثري نمي‏گذارد.
 
حدیث ۹۰/۲/۲۱
1390/02/21 ه.ش -  7 جمادی الثانی 1432 ه.ق
رُوِیَ عَنْ عَلیٍّ علیه السّلام قال:
الذُّنُوبُ الدَّاءُ وَ الدَّوَاءُ الِاسْتِغْفَارُ وَ الشِّفَاءُ أَنْ لَا تَعُودَ.
ترجمه حدیث: از اميرالمؤمنين(صلوات‏‏ الله‏ عليه) منقول است كه فرمودند: گناهان و معاصی بیماری است و داروی آن استغفار است و شفا و درمان آن بازگشت نکردن به گناه است.
 
حدیث ۹۰/۲/۷
1390/02/07 ه.ش -  23 جمادی الاول 1432 ه.ق
رُوِيَ عَنِ الصَّادق عليه السّلام قال:
فِي قَوْلِ اللَّهِ إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ كُلُّ أُولئِكَ كانَ عَنْهُ مَسْؤُلًا. قَالَ: يُسْأَلُ السَّمْعُ عَمَّا يَسْمَعُ وَ الْبَصَرُ عَمَّا يَطْرِفُ وَ الْفُؤَادُ عَمَّا عَقَدَ عَلَيْهِ.
ترجمه حدیث: خداوند در قرآن مي‏فرمايد: «همانا گوش و چشم و قلب، از همه آنها سؤال خواهد شد». حضرت امام صادق(عليه‏السّلام) ذيل اين آيه شريفه فرمودند: سؤال مي‏شود گوش چه چيزهايي را شنيده است و چشم چه چيزهايي را ديده است و قلب (دل) به چه چيزهايي گره خورده است؟ (دل‏بسته چه چيزهايي شده است؟)
 
حدیث ۹۰/۱/۲۱
1390/01/21 ه.ش -  6 جمادی الاول 1432 ه.ق
رُوِيَ عَنْ عَليٍّ عليه السّلام قال:
اَلْكَذَّابُ وَ الْمَيِّتُ سِوَاءٌ لِأَنَّ‏ فَضِيلَةَ الْحَيِّ عَلَى الْمَيِّتِ الثِّقَةُ بِهِ فَإِذَا لَمْ يُوثَقُ بِكَلَامِهِ بَطَلَتْ حَيَاتُهُ.
ترجمه حدیث: از اميرالمؤمنين(عليه‏السلام) منقول است كه فرمودند: دروغ‏گو و مرده برابرند! پس به درستى كه مزيّت زنده بر مرده اين است كه انسان مي¬تواند به زنده اعتماد كند ولي به مرده نمي تواند اعتماد كند. پس وقتي به سخن كسي اعتماد نباشد، ‌ديگر اين شخص زنده نيست.
 
حدیث ۹۰/۱/۱۷
1390/01/17 ه.ش -  2 جمادی الاول 1432 ه.ق
رُوِيَ عَنْ عَليٍّ (عليه السّلام) قال:
احْذَرْ أَنْ يَرَاكَ اللَّهُ عِنْدَ مَعْصِيَتِهِ وَ يَفْقِدَكَ عِنْدَ طَاعَتِهِ فَتَكُونَ مِنَ الْخَاسِرِينَ وَ إِذَا قَوِيتَ فَاقْوَ عَلَى طَاعَةِ اللَّهِ وَ إِذَا ضَعُفْتَ فَاضْعُفْ عَنْ مَعْصِيَةِ اللَّهِ.
ترجمه حدیث: از اميرالمؤمنين(عليه¬ السلام) منقول است كه فرمودند: بترس از اينكه خداوند تو را در هنگام معصيتش مشاهده كند، و در وقت طاعتش تو را نبيند كه در اين هنگام از زيان‏كاران خواهى بود. هر گاه نيرومند شدى در طاعت خداوند بكوش و هرگاه ناتوان شدى از معصيت خداوند ناتوان باش.
 
حدیث ۹۰/۱/۱۴
1390/01/14 ه.ش -  29 ربیع الثانی 1432 ه.ق
رُوِيَ عَن رَسُولِ الله (صلّي الله عليه و آله و سلّم) قال:
اَلْقَلبُ ثَلاثَةُ اَنْوَاعٍ: قَلْبٌ مَشْغولٌ بِالدُّنْيَا وَ قَلْبٌ مَشْغولٌ بِالْعُقْبَي وَ قَلْبٌ مَشْغولٌ بِالْمَوْلَي.وَ اَمَّا الْقَلْبُ الْمَشْغولُ بِالدُّنْيَا لَهُ الشِّدَّةُ وَ الْبَلاءُ وَ اَمَّا الْقَلْبُ الْمَشْغولُ بِالْعُقْبَي فَلَهُ الدَّرَجَاتُ الْعُلَي وَ اَمَّا الْقَلْبُ الْمَشْغولُ بِالْمَوْلَي فَلَهُ الدُّنْيَا وَ الْعُقْبَي وَ الْمَوْلَي.
ترجمه حدیث: روايت از پيغمبر اكرم (صلّي الله عليه و آله و سلّم) منقول است كه حضرت فرمودند قلب ها سه نوعند: 1- قلبی كه مشغول و وابسته به دنيا است.2- قلبی كه مشغول به تنعّمات اخروي است.3- قلبی كه وابسته به مولا است. اما آن قلبی كه سرگرم و وابسته به دنيا است،‌ هميشه دچار سختي و گرفتاري است. و آن قلبی كه وابسته به تنعّمات اخروي است ‌به درجات و مراتب بالايي مي¬رسد. و قلبی كه دل‏بسته به مولا (خدا) است، هم دنيا دارد، ‌هم آخرت را دارد و هم خدا را دارد.
 
حدیث ۸۹/۱۲/۲۲
1389/12/22 ه.ش -  8 ربیع الثانی 1432 ه.ق
رُوِيَ عَنْ حَسَن بن عَليٍّ العَسكري (عليهما السّلام) قال:
لِشیعَتِه: أَكْثِرُوا ذِكْرَ اللَّهِ وَ ذِكْرَ الْمَوْتِ وَ تِلَاوَةَ الْقُرْآنِ وَ الصَّلَاةَ عَلَى النَّبِيِّ فَإِنَّ الصَّلَاةَ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ عَشْرُ حَسَنَات.
ترجمه حدیث: امام حسن عسكري (صلوات الله عليه) خطاب به شیعیان خود فرمودند: زیاد به یاد خدا باشید و بسیار به یاد مرگ باشید و فراوان تلاوت قرآن کنید و بر پیامبر (صلّی الله علیه وآله و سلّم) زیاد صلوات بفرستید. پس بی‏شک هر صلوات بر پیامبر (صلّی الله علیه وآله و سلّم) ده حسنه محسوب می¬شود.
 
حدیث ۸۹/۱۲/۱۸
1389/12/18 ه.ش -  4 ربیع الثانی 1432 ه.ق
رُوِيَ عَنْ عَليٍّ عليه السّلام قَالَ:
مَنْ أَرَادَ مِنْكُمْ أَنْ يَعْلَمَ كَيْفَ مَنْزِلَتُهُ عِنْدَ اللَّهِ فَلْيَنْظُرْ كَيْفَ مَنْزِلَةُ اللَّهِ مِنْهُ عِنْدَ الذُّنُوبِ كَذَلِكَ مَنْزِلَتُهُ عِنْدَ اللَّهِ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى.
ترجمه حدیث: از اميرالمؤمنين علی(عليه السلام) منقول است كه فرمودند: هر كس از شما كه مي¬خواهد جايگاه و منزلت خود را در نزد خداوند بداند،‌ پس بايد ببيند كه جايگاه و منزلت خداوند در آن هنگام كه به گناهي مي¬رسد چگونه است. جايگاه او نزد خداوند تبارك و تعالي، به همان مقدار است كه جايگاه خداوند در نزد او است.
 
حدیث ۸۹/۱۲/۱۵
1389/12/15 ه.ش -  1 ربیع الثانی 1432 ه.ق
رُوِيَ عَنِ الصَّادقِ عليه السّلام قَالَ:
إِذَا أَوَيْتَ إِلَى فِرَاشِكَ فَانْظُرْ مَا سَلَكْتَ فِي بَطْنِكَ وَ مَا كَسَبْتَ فِي يَوْمِكَ وَ اذْكُرْ أَنَّكَ مَيِّتٌ وَ أَنَّ لَكَ مَعَاداً.
ترجمه حدیث: امام صادق(صلوات الله¬ عليه) فرمودند: آنگاه كه در بستر خود مأوا گرفتي، بنگر كه چه چيزي در شكم خود جاي داده‏اي؟ و در آن روز چه چيزي به‏دست آورده‏اي؟ و به ياد آور كه روزى خواهى مرد و براي تو معادى خواهد بود.
 
حدیث ۸۹/۱۲/۱۱
1389/12/11 ه.ش -  26 ربیع الاول 1432 ه.ق
رُوِيَ عَن عَليٍّ عليه السّلام قال:
الزَّاهِدُ فِي الدُّنْيَا مَنْ لَمْ يَغْلِبِ الْحَرَامُ صَبْرَهُ وَ لَمْ يَشْغَلِ الْحَلَالُ شُكْرَه .
ترجمه حدیث: زاهد در دنيا كسي است كه كار حرام بر صبرش غلبه نكند، و مشغول شدن او به حلال بر شكرش غلبه نكند.
 
حدیث ۸۹/۱۲/۸
1389/12/08 ه.ش -  23 ربیع الاول 1432 ه.ق
عَنْ عَليٍّ عَلَيهِ السَّلَامُ قَالَ:
رَحِمَ اللهُ اِمْرَأً اَخَذَ مِنْ حَيَاةٍ لِمَوْتٍ وَ مِنْ فَنَاءٍ لِبَقَاءٍ وَ مِنْ ذَاهِبٍ لِدَائِمٍ.
ترجمه حدیث: اميرالمؤمنين(صلوات الله عليه) فرمودند: رحمت خدا بر كسي باد كه بهره‏گيري كند از زندگي براي مرگش و بهره‏گيري كند از فاني براي باقي و از دنیای گذرا براي آنچه كه پابرجا است.