+++++++++++++ mojtabatehrani.ir - پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی
تهران۱۳۹۸/۰۲/۰۱
اذان صبح:۰۳:۵۵
طلوع آفتاب:۰۵:۲۵
اذان ظهر:۱۲:۰۳
غروب خورشید:۱۸:۴۲
اذان مغرب:۱۹:۰۱

حدیث شماره ۲۲
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضر ت امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: از خداوند درخواست کنيد بي­نيازي و عافيت در دنيا را و براي آخرت خود از خداوند آمرزش و مغفرت و بهشت درخواست کنيد.
حدیث شماره ۲۰
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: عبدالله بن سنان از اصحاب امام صادق علیه السلام نقل می کند؛من از حضرت سؤال کردم که ملائکه افضل و بالاترند يا بني آدم؟ پس حضرت عليه السلام فرمودند: اميرالمؤمنين علي بن ابيطالب عليه السلام فرمودند به راستي که خداوند عزّوجلّ در وجود ملائکه عقل را آميخت، بدون آن که شهوت برايشان قرار دهد و در وجود حيوانات شهوت را در آميخت بدون آن که عقل برايشان قراردهد. ولي دربني­آدم هر دو آنها را درهم آميخت. پس هر انساني که عقل او برشهوتش غلبه کند او بهتراز ملائکه است. و هر انساني که شهوت او بر عقل او غلبه نمايد او از حيوان پست­تر و شرّتر است.
حدیث شماره ۱۹
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: جابر جعفی از امام محمد باقر علیه السلام نقل می کند که فرمودند: حضرت رسول خدا (صلّی اللهُ علیه وآله وسلّم) فرمودند: روزگار و زماني مي آيد که مردم در آن زمان از پروردگار خود شکايت مي کنند. جابر مي پرسد: مردم چگونه از پروردگار خود شکايت مي کنند؟! حضرت فرمود: شخصي مي گويد: به خدا قسم! مدتي است که سود نبرده ام و نمي خورم و نمي آشامم مگر اين که اين خوردن و آشاميدن من از سرمايه ام مي باشد.واي بر تو! آيا اين چنين نيست که سرمايه و توشه اي که جمع کرده اي، همگي از پروردگار توست؟!
حدیث شماره ۱۸
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت امیر المؤمنین علی علیه السلام فرمودند: انساني که مؤمن و اهل تقوا و پرهيزکاري است، کسي است که روز خود را در حالي شب مي کند که تمام همّ او در شبانگاه سپاسگزاري و شکر خداوند است و شب خود را در حالي صبح مي کند که تمام همّ و غمّ او ذکر و ياد خداست. مؤمنِ متّقي روز خود را شب مي کند در حالي که از چيزهايي که او را به غفلت و فراموشي خداوند بکشاند ترسان و هراسناک است و شب خود را صبح مي کند در حالي که خوشحال و شادمان است و اين خوشحالي او به خاطر فضل و رحمتي است که خداوند به او عنايت کرده است.
حدیث شماره ۱۷
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه روایت: زهد در دنيا عبارت از اين سه چيز است؛ يکي کوتاه کردن آرزوها؛ ديگري سپاس و شکرگزاري نسبت به هر نعمتي که خداوند عنايت کرده است؛ و پرهيز و اجتناب از هر حرامي که خداوند متعال آنها را حرام کرده است.
حدیث شماره ۱۶
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه روایت: حضرت امیر المومنین علی علیه السلام فرمودند: شنيدن هر چيزي از امور دنيايي بزرگ تر از ديدن آن است و هر چيزي از امور اخروي، ديدنش بسيار بزرگ تر از شيندنش مي باشد. ‌پس شنيدن شما را كفايت از ديدن كند و اينكه خبر غيب را مي شنويد براي شما كافي باشد. بدانيد آنچه از دنياي شما كاسته شده و به آخرت شما اضافه گردد، بسيار بهتر از آن است كه از آخرت شما كاسته شده و به دنياي شما اضافه گردد. پس چه بسا كسي كه چيزهايي را (از دنيا) از دست داده است ولي سود فراوان (درآخرت) برده است و چه بسا كسي كه چيزهاي زيادي (در دنيا) به او رسيده است، ولي ضرر و زيان فراوان (درآخرت) كرده است.
حدیث شماره ۱۵
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه روایت: حضرت امیر المومنین علی علیه السلام فرمودند: تجارت و معامله اين نيست كه تو دنيا را بهاي جان خويش قرار دهي و فقط آنچه نزد خداوند است عِوض و بهاي جان­هاي شماست.
حدیث شماره ۱۴
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند: آن گاه كه خداوند به بنده­اي اراده خير بنمايد، او را از دل بستگي و وابستگي به دنيا نجات مي دهد و به معارف ديني آشنا و عالم مي گرداند و به عيوب دنيا آشنا و بينا مي كند. هركس كه خداوند اين سه خصلت را به او داده است، تمام خير دنيا و آخرت را به او عطا و عنايت كرده است.
حدیث شماره ۱۳
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: ازگناه بپرهيز، پس به راستي بدبخت و شقي كسي است كه بهشت جاودانه را به گناه پستي از گناهان دنيا بفروشد.
حدیث شماره ۱۲
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه:حضرت امام جعفر صادق علیه السلام درباره اين سخن خداوند كه مي فرمايد «اِهدِناالصِّراطَ المُستَقيمَ» فرمودند: يعني اين كه از خداوند تقاضا و درخواست مي كنيم كه ما را هدايت نما و در راهي و صراطي ما را هدايت و كمك بنما كه باعث شود به محبت تو برسیم و آن راه ما را به بهشت تو برساند. اگر اين راه را نرویم، پيروي و تبعيت از هواي نفس مي كنیم و به هلاكت مي افتیم.
حدیث شماره ۱۱
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه روایت: حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و اله و سلم فرمودند: بهترين پنددهنده براي انسان مرگ و بهترين سرمايه و ثروت تقوا و بهترين كارها و شغل­ها عبادت و بهترين پناهگاه، قيامت و بهترين پناه‌ دهنده خداوند متعال است.
حدیث شماره ۱۰
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند: دنيا به منزله و همانند پيكر و صورت مي¬باشد. سر آن خودبزرگ بيني، چشم آن حرص،‌ گوش آن طمع، زبان آن ريا و دورويي، دست آن شهوت، پاي آن عجب و خودپسندي، قلب آن غفلت، بودن در دنيا از آن كاسته شدن و كم كردن و حاصل و آخرش هم زوال و نابودي است.
حدیث شماره ۹
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه روایت: حضرت امیر المؤمنین علی علیه السلام فرمودند: دوخصلت است كه خداوند سبحان اعمال نيك را نمي پذيرد مگر به آن دو خصلت: تقوا(پرهيزازگناه) و اخلاص(فقط براي خدا كار انجام دادن)
حدیث ۹۱/۰۳/۲۴
1391/03/24 ه.ش -  22 رجب 1433 ه.ق
در روایتی از زین‌العابدین(صلوات‌الله‌علیه) منقول است که حضرت فرمودند: کسانی که دنبال ثروت و مال اندوزی و گشایش در امور مادّی زندگی هستند، سه مورد را فرمودند، «مَنْ طَلَبَ الْغِنَى وَ الْاَمْوَالَ وَ السَّعَةَ فِي الدُّنْيَا»، کسانی‌ که در دنیا به دنبال مال اندوزی و تکثیر اموال و مسألة گشایش در امور مالی زندگی‌شان هستند، این‌ها دنبال چه هستند؟ دنبال راحتی هستند، «فَإِنَّمَا يَطْلُبُ ذَلِكَ لِلرَّاحَةِ»، خیال می‌کنند هر چه ثروتشان بیشتر و زندگی‌شان وسیع‌تر شود، راحتی‌شان بیشتر تأمین می‌شود.
حدیث ۹۱/۰۳/۲۱
1391/03/21 ه.ش -  19 رجب 1433 ه.ق
روایتی از امیرالمؤمنین (علیه‌‌‌السلام) منقول است که حضرت فرمودند: به سبب دستیابی به اموال دنیا خوشحالی نکن! فرح و شادی نکن؛ اگر به ثروت وغنا رسیدی، خوشحال نشو؛ و اگر در زندگی احساس کردی که مثلاً گرفتاری نداری، همه کارهایت رو راست است و در کارهایت پیچیدگی نیست و مشکلی نداری، به این‌‌‌ها...