+++++++++++++ mojtabatehrani.ir - پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی
تهران۱۳۹۸/۰۲/۰۱
اذان صبح:۰۳:۵۵
طلوع آفتاب:۰۵:۲۵
اذان ظهر:۱۲:۰۳
غروب خورشید:۱۸:۴۲
اذان مغرب:۱۹:۰۱

حدیث شماره ۳۶
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت امام حسین علیه السلام فرمودند: مال و اموال تو اگر براي تو و به نفع تو نباشد، بايد آن را انفاق كني؛ چون آن اموال را بعد از مرگ خودت نمي­تواني انفاق كني و براي ديگران مي­شود؛ در نتيجه در رابطه با آن مال و آن كسي كه آن مال را براي او گذاشته اي از تو حساب مي­كشند و مطالبه مي­كنند. بدان كه تو به خاطر اموالت نمي­ماني و اموال تو هم براي تو نمي­ماند، پس قبل از آن كه مال تو، تو را بخورد تو آن را بخور.
حدیث شماره ۳۴
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت امیر المؤمنین علی علیه السلام فرمودند: بدان آن كسي كه تمام خزائن و گنج­هاي آسمان و زمين در دست اوست، به تو اجازه داده است كه از او درخواست كني و اجابت درخواست و دعاي تو را ضمانت و كفالت كرده است، و تو را امر كرده كه از او درخواست كني تا او به تو عنايت كند، و از او طلب رحمت كني تا او تو را مورد رحمت خويش قراردهد، و ميان تو و خودش مانع و حجابي قرار نداده تا اين كه كسي يا چيزي مانع دعا و درخواست تو شود. و تو را پناهنده به كسي نكرده است كه او شفاعت تو را نزد او كند... حضرت در ادامه فرمود سپس خداوند كليد گنجينه هاي خود را با اجازه درخواست كردن از او در دست تو قرارداده است. پس هرگاه خواستي، با دعا كردن درِ گنجينه هاي آسمان و زمين را باز كن.
حدیث شماره ۳۵
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
هارون الرّشيد نامه اي به امام موسي كاظم عليه السلام نوشت و عرض كرد:
مراپندي مختصر دهيد. حضرت عليه السلام درجواب او نوشت هيچ چيزي نيست كه چشم تو آن را ببيند، مگر اين كه در آن پند و موعظه باشد.
درروايت ديگري است كه حضرت امام موسي كاظم علیه السلام نزد قبري حاضرشدند و خطاب به قبر كردند و فرمودند: آن زندگي كه آخرش اين است، حق اين است كه از اوّل از آن دل كنده شود و به آن بي­رغبت باشد و آن نشئه اي كه اولش اين است، سزاوار اين است كه از آخرش ترسيده شود.
حدیث شماره ۳۲
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمودند: رحمت خداوند بركسي كه مرگ را فراموش نكند و در انتظار كوچ كردن از اين نشئه به نشئه ديگر باشد و آرزوها را تكذيب كند. آنگاه كه عمل خير انجام مي­دهد، فقط براي خداوند بوده و اخلاص داشته باشد.
حدیث شماره ۳۳
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت امام جواد علیه السلام فرمودند: آهنگ و قصد و تقرّب به خداوند متعال به وسيله قلب­ها و دلها بسيار رساننده تر از رنج و سختي دادن به اعضا و جوارح به وسيله اعمال است.
حدیث شماره ۳۱
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: در سفارش هایی که پیامبر اکرم(صلّی الله علیه و آله و سلَّم) به ابوذر دارند، فرمودند: اي اباذر! آن هنگام كه مي­خواهي درخواستي بنمايي، درخواست و حاجت تو فقط ازخداوند عزّوجل باشد و آن هنگام كه كمك مي­خواهي، فقط از خداوند كمك بخواه. به تحقيق كه خداوند با قلم قضا و قدر خويش تا روز قيامت اين طور ترسيم كرده و نوشته است كه اگر تمامي مردم جمع شوند و كوشش كنند كه به تو نفعي و سودي برسانند، وليكن خداوند اين را براي تو مقدّر نكرده و ننوشته باشد، نمي توانند. و اگر تمامي مردم كوشش كنند كه به تو ضرري و زياني برسانند و خداوند اين را مقدّر نكرده و ننوشته باشد، نمي توانند به تو هيچ گونه ضرري برسانند.
حدیث شماره ۲۹
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: در سفارشات پیامبر اکرم صلَّي الله عليه و آله و سلَّم به عبدالله بن مسعود آمده است که فرمودند: اي پسر مسعود! آرزوي خود را كوتاه كن و آن هنگام كه صبح كردي، بگو: من امروز را به شب نمي رسانم، و آن هنگام كه شب كردي، بگو: كه من امشب را به صبح نمي رسانم و بيا و عزم خود را براين بگذار كه تو از اين دنيا و زندگي جدا مي شوي. و ملاقات خداوند را دوست داشته باش و از ديدار خداوند گريزان و متنفّر مباش. به راستي كه خداوند دوست دارد كسي را كه ديدار خداوند را دوست داشته باشد و متنفّر است از كسي كه از ديدارش متنفّر و گريزان است.
حدیث شماره ۳۰
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت امیر المؤمنین علی علیه السلام فرمودند: بپرهيز از اينكه خداوند تو را نزد معصيت و گناهي ببيند و بپرهيز از اينكه تو را نزد طاعت خود نبيند كه در اين صورت از زيانكاران خواهي بود و آن هنگام كه قوي و توانمند شدي، قدرت و توانايي تو در راه اطاعت ازخداوند باشد و آن هنگام كه ضعيف و ناتوان شدي، ضعف تو در اين باشد كه معصيت الهي را انجام ندهي.
حدیث شماره ۲۸
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: در حدیث معراج خداوند تبارک و تعالی فرمود: ای احمد: آيا مي داني کدام زندگي گواراتر و کدام زيستن پايدارتر است؟رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلَّم عرض کرد: خدايا! نمي دانم. خداوند تبارک و تعالي فرمود: آن زندگي گواراتر است که صاحب آن هيچ گاه در ذکر و ياد من سُست نشود و هيچ گاه نعمت من را فراموش نکند و هيچ گاه نسبت به حقّ من جاهلي و ناداني نکند و شب و روز که بر او مي گذرد به دنبال آن باشد که رضا و خشنودي مرا به دست آورد.
حدیث شماره ۲۷
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمودند که پیغمبر اکرم صَلّی اللهُ عَلیهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّم فرمودند: هيچ گفتار و سخن ارزشمندي نيست، مگراين که همراه با عمل نيک باشد و هيچ گفتار خوب و هيچ عمل نيک نيست، مگر اين که همراه نيّت خوبي باشد، و هيچ گفتار و عمل و نيتي نيست که ارزشمند و الهي باشد، مگر اين که برطبق دستور و سنت الهي باشد.
حدیث شماره ۲۵
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت رسول اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمودند: همانا مؤمن همواره ميان دو خوف و بيم و ترس قرار دارد يکي خوف از روزي که با اعمالي گذرانده است و نمي داند خداوند چه حکمي و قضاوتي درباره آن روز او خواهد کرد. ديگري خوف از روزي که از عمر او باقي مانده است و نمي­داند که در اين روزهاي آينده و باقي مانده خداوند با او چه خواهد کرد. پس بنده بايد از تمام نيروها و توان خويش به نفع خودش استفاده کند و از دنياي خويش براي آخرتش بهره ببرد و از جواني براي پيري خود استفاده کند و از صحّت و سلامتي خود قبل از اين که بيمار شود استفاده کند و از زندگي خود براي وفات و مرگ و آخرت استفاده کند.
حدیث شماره ۲۶
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند: به دنبال دنيا رفتن تو را از اين که به دنبال دينت بروي، باز ندارد. دنيا طلبان از دو حالت خارج نيستند، دسته اي هستند که به دنياي خود مي رسند و دسته اي ديگري که به دنياي خود نمي رسند و موفّق نمي شوند که به خواسته­ها و آرزوهاي خود برسند و در راه به دست آوردن دنيايي که هرگز به آن نمي رسند هلاک مي شوند.
حدیث شماره ۲۴
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت رسول اکرم صلّی الله علیه واله و سلّم فرمودند: به کارهاي نيک (حسنات، مستحبات) مبادرت بورزيد قبل از آن که دستتان از انجام عمل خير کوتاه شود و از عمل خير بازداشته شويد، و از گناهان بپرهيزيد و دوري کنيد، چون هنگامي که بنده­اي مرتکب گناه مي شود، تمام روزي يا قسمتي از آن حبس مي شود و به او داده نمي شود و محروم مي گردد.
حدیث شماره ۲۳
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: در روایت است که محمد بن سلیمان از پدرش نقل می کند که می گفت: به امام صادق عليه السَّلامعرض کردم فلاني از نظر عبادت و دين و فضل و... چنين و چنان است .حضرت به من فرمودند عقل و شعورش چه مقدار مي­باشد؟ من در جواب عرض کردم نمي دانم. پس حضرت فرمودند: پاداش­هاي الهي به اندازه عقل مردمان است. خداوند به آن مَلَک وحي فرمود که من او را به مقدار عقل و شعورش پاداش مي دهم.
حدیث شماره ۲۱
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: هنگامي که اين آيه شريفه نازل شد: اي کساني که ايمان آورده ايد! جان­هاي خود و خانواده خود را از آتش جهنّم حفظ کنيد. مردم پرسيدند: چگونه خود و خاندان خود را از آتش جهنّم حفظ کنيم؟ حضرت عليه السلام در جواب فرمودند: اعمال خير انجام دهيد و خاندان خود را به انجام اعمال خير سفارش و يادآوري کنيد و آن­ها را به روشها و شيوه هاي اطاعت الهي مودّب و تربيت کنيد.