+++++++++++++ mojtabatehrani.ir - پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی
تهران۱۳۹۸/۰۲/۰۱
اذان صبح:۰۳:۵۵
طلوع آفتاب:۰۵:۲۵
اذان ظهر:۱۲:۰۳
غروب خورشید:۱۸:۴۲
اذان مغرب:۱۹:۰۱

حدیث شماره ۵۱
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: علی بن شعیب می­گوید: بر ابی الحسن الرضا علیه السلام وارد شدم. حضرت به من فرمودند: ای علی! مصاحبت نسبت به نعمت­ها را نیکو بدارید، چون نعمت­ها وحشی هستند و فرار می­کنند و این طور نیست که هر نعمتی اگر از دست قومی رفت، به سوی آنان برگردد.
حدیث شماره ۵۰
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت امیر المؤمنین علی علیه السلام فرمودند: روزگار دو روز است: روزی موافق میل نفسانی و رضایت توست و روزی هم موافق میل و رضایت تو نیست. اگر روزگارموافق میل تو بود، خوشحال و مغرور مشو و اگر مطابق میل تو نبود اندوهگین مباش؛ زیرا تو به هر دو حالت امتحان می­شوی.
حدیث شماره ۴۹
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: رسول اکرم صلّی الله علَیه و آله و سلَّم فرمودند: دنیا خانه کسی است که خانه ندارد و ثروت و مال کسی است که ثروت و مال ندارد. کسی که عقل و خرد ندارد، دنیا را برای خودِ دنیا جمع می­کند و کسانی که علم و آگاهی ندارند، برای دنیا، نزاع و دشمنی می­کنند. کسانی که به خداوند اعتماد ندارند، بر سر دنیا حسد می­ورزند و کسانی برای خودِ دنیا و به دست آوردن آن سعی و تلاش می کنند که معاد و آخرت را باور ندارند.
حدیث شماره ۴۸
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت امام رضا علیه ­السلام گمان خود را به خداوند متعال نیکو و خوب قرار بده. هرکس که به خداوند گمان خوب و نیکو داشته باشد، خداوند هم بر طبق همان گمان خوب و حُسن ظن با او عمل و رفتار می­کند.
حدیث شماره ۴۶
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت امیر المؤمنین علی علیه السلام فرمودند: بهترين مؤمنان کسي است که استفاده از نعمت­هاي الهي، بخشش، غضب و خشنودي او براي خداوند باشد.
حدیث شماره ۴۷
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: شخصي خدمت امام صادق عليه ­السلام رسيد و از حضرت درخواست کرد که به او کاري بياموزد که به خاطر آن کار، به خير دنيا و آخرت برسد و طولاني هم نباشد.
امام صادق عليه السلام فرمودند: دروغ نگو.
حدیث شماره ۴۴
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: امام صادق علیه السلام فرمودند: پدر بزرگوارم امام محمدباقر عليه السلام مرا به سه چيز ادب کردند و فرمودند: «اي پسرم! هرکس رفت و آمد و نشست و برخاستش با انسان­هاي بدي باشد که آن افراد روش­هاي بدي دارند، اين را بداند که به سلامت نخواهد رسيد. و کسي که زبان خود را مهار نکند و جلوي سخنان خود را نگيرد، بالاخره پشيمان خواهد شد. و کسي که در مکان­هاي بدنام و جلساتي که اعمال بد و گناه در آنها انجام مي­شود، وارد شود به کاري بد متهم مي­شود.»
حدیث شماره ۴۵
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: مؤمن نيستيد، مگر اينکه خوف و رجاء داشته باشيد و شما خوف و رجاء نداريد، مگر اينکه به آنچه به خاطر آن مي­ترسيد يا به آن اميدوار هستيد، عمل کنيد.
حدیث شماره ۴۲
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمودند: تقرّب به خدا پيدا كردن و به او نزديك­تر شدن، به درخواست كردن از او وابسته بوده و تقرّب به مردم، به اين­كه ازمردم درخواستي نكند.
حدیث شماره ۴۳
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: چه بسيارند نعمت­هايي كه خداوند متعال به بنده خود عطا مي­كند، بدون آن كه بنده آرزوي آن نعمت­ها را كرده باشد؛ و چه بسيار آرزومنداني كه چيزهايي را آرزو مي­كنند كه خير و صلاح آنان در آن آرزو نيست.
حدیث شماره ۴۱
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمودند: خوشا به حال كسي كه هميشه به ياد آخرت و معاد باشد و كار و تلاشي كه انجام مي­دهد براي روز حساب باشد، و قناعت و بسنده كند به آن­چه خداوند روزي او كرده است و از خداوند متعال راضي باشد.
حدیث شماره ۴۰
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حسن بن محبوب از حضرت امام صادق علیه السلام نقل می­کند که به حضرت عرض کردم: آيا انسان مؤمن بخيل مي­شود؟ حضرت فرمودند: آري. عرض كردم: ترسو هم مي­شود؟ حضرت فرمودند: آري. عرض كردم: مؤمن دروغ مي­گويد؟ حضرت فرمودند: مؤمن دروغ نمي­گويد و خيانت در امانت نمي­كند. سپس حضرت ادامه دادند: مؤمن ممكن است هر رذيله و صفت بدي پيدا كند مگر خيانت و دروغ.
حدیث شماره ۳۹
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه روایت: خدايا! قلب و زبان من از آن توست و نجات و امنيّت من به دست توست و تو دانا به درون و بيرون من هستي، پس قلب مرا از اين كه با تو به دشمني بپردازد بميران و زبان مرا از گفتن حرف زشت ببند و يا بسته بدار و درون مرا از پيوندهاي هواهاي نفساني خالص و پاكيزه كن.
حدیث شماره ۳۷
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت رسول اکرم صلّی الله علیه وآله و سلّم فرمودند: بهترين افراد امّت من كساني هستند كه جواني خود را در راه اطاعت از خداوند صرف كرده باشند و نفس خود را از لذّت هاي دنيوي بريده و قطع نمايند و اشتياق آخرت داشته باشند؛ به راستي كه پاداش آنان نزد خداوند، بالاترين مراتب بهشت است.
حدیث شماره ۳۸
1391/03/30 ه.ش -  0 0 ه.ق
ترجمه حدیث: حضرت رسول اکرم صلّی الله علیه وآله و سلّم فرمودند:
سوگند به آن كسي كه مرا به حق به پيامبري مبعوث كرد، اگر كسي در روز قيامت درحالي كه در نامه اعمال خود عمل هفتاد پيامبر را داشته باشد، خداوند تبارك و تعالي را ملاقات كند، امّا به همراه آن اعمال، ولايت ولي امر از اهل بيت عصر خودش را نياورده باشد، خداوند متعال از او هيچ عمل واجب و مستحبي را قبول نمي كند.