+++++++++++++ mojtabatehrani.ir - پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی
استفتائات
 
مسائل پراکنده
# آيا از دفترچه بيمه دختر خواهر براي درمان با اجازه او مي‏شود استفاده كرد؟
 • اگر خلاف مقرّرات دولت باشد جايز نيست.
 
# ‌کار حلالی داریم که مورد جاسوسی توسط شرکت‏های رقیب قرار گرفته است و متأسفانه متوجه شدیم که از کارگاه خودمان این اطلاعات به بیرون درز می‏کند. آیا برای ما جایز است دستگاه شنودی را بدون اینکه کارگران متوجه شوند بر روی تلفن نصب کنیم و به صحبت‏های کاری آنها در طول یک ماه گوش کنیم سپس آنها را توجیه نماییم؟
 • جایز نیست.
 
# آیا خالکوبی برای مردان اشکال دارد؟
 • برای مردان حرام است.
 
# حکم تحصیل علوم دینی (طلبگی) واجب کفایی است یا عینی؟
 • واجب کفایی است.
 
# در مورد گناه تهمت، آیا شخص تهمت زننده حتماً باید قصد تخریب طرف مقابل را داشته باشد؟
 • خیر.
 
# آیا مواردی مثل ماشین گران‏قیمت، خانه، مجلس عروسی و... هم شامل لباس شهرت می‏شود؟
 • این موارد جزو لباس شهرت نیست.
 
# اگر شخصي در خواست كند كه او را به قتل برسانند و اين كار انجام گيرد، آيا قاتل كه با درخواست و رضايت مقتول او را به قتل رسانده است مشمول قصاص يا ديه مي‏شود؟
 • طلب فعل حرام موجب حليت نمي شود و فعل قتل حرام و قاتل مستحق عقوبت است.
 
# در وقف‏نامه‏اي بخشي ازاراضي و قناتي بر يك مسجد و ابن‏السبيل و متولي (از اولاد ذكور با شرط اعلم و اتقي) با قيد ميزان سهم وقف شده است و پس از تأكيد بر تلاش متولّي بر آبادي زمين و كاشت اشجار و... بر منع هرگونه از صيغ در مورد موضوع وقف تأكيد شده است. حال لطفاً بفرمایید آيا صيغه اجاره هم شامل آن مي شود؟ آيا عدم مباشرت مستقيم متولّي در زراعت و اجاره آن مجاز است؟
 • 1- بله.
 • 2- خیر.
 
# لطفاً نظر مبارک خود را در خصوص نحوه برخورد با حشرات خانگی از قبیل سوسک‏های ریز آپارتمانی، سوسک‏های بزرگ، مورچه و غیره بفرمایید. با عنایت به شرایط زندگی آپارتمانی و وجود بچه و سایر شرایط زندگی امروزی و بعضاً کثیفی و آزار این موجودات، آیا ما مجاز به استفاده از وسایل موجود از قبیل حشره‏کش‏ها، گچ‏های سمّی، پودرهای سمّی و غیره  برای از بین بردن این حشرات هستیم؟
 • اشکال ندارد.
 
# آیا استفاده از امکانات تفریحی مهیّا شده توسط برخی از ارگان‏ها درصورتی که از بیت‏المال تأمین شود برای کارکنان و وابستگان آنها صحیح است؟
 • بستگی به قانون آن ارگان دارد.
 
# سپاه و بنیاد شهید، مفقودالاثر بودن جمعی از رزمندگان را احراز و اعلام می‏نمایند. آیا با اعلام آنان احکامی که برای سایر متوفیان است شامل آنان نیز می‏شود؟
 • در صورت احراز فقدان از طريق بيّنه، احكام ساير متوفيان شامل آنان نيز مي‏شود.
 
# فرزند من مدعي است با امام زمان7 ارتباط دارد و شفاي مرض قلبي مرا از حضرت گرفته است. آيا او را تصديق كنم يا تكذيب؟
 • تصديق جايز نيست.
 
# آیا گذاشتن نئون نوشته در اطراف محراب جايز است؟
 • مانعي ندارد.
 
# آیا ازاله موي اطراف عورت واجب است؟
 • واجب نيست.
 
# زدن موهای اضافی بدن (غیر از صورت) چه حکمی دارد؟
 • اشکال ندارد.
 
# استحضار داريد، قرآن‏هايي كه در حال حاضر در جهان اسلام مورد استفاده قرار مي­گيرد به صورت عمده از دو شيوه نگارشي «رسم المصحف» (مانند قرآنهاي به خط عثمان‏طه) و «رسم الاملاء» (مانند عمده قرآن‏هاي ايراني) تبعيت مي­كنند. «روش نگارش رسم المصحف» در قرآن كريم از حدود يك‏صد سال پيش در حالي در كشور مصر احيا شد كه از بدو اختراع خط نسخ (حدود قرن چهارم هجري) تا آن تاريخ، غالب قرآن‏هاي مورد استفاده در كشورهاي عربي نيز با «شيوه رسم الاملاء» كتابت شده و حتي غالب نمونه قرآن‏هايي كه در سايت «مركز طبع قرآن ملك فهد عربستان» به نمايش گذاشته شده به «شيوه رسم الاملاء» است . با توجه به تفاوت‏هايي كه در نگارش كلمات در اين دو شيوه وجود دارد و با عنايت به اصرار برخي از كشورهاي اسلامي به ويژه عربستان سعودي بر معرفي و ترويج «شيوه رسم المصحف» به عنوان ميراث مأثور و امري توقيفي كه مورد تأييد شخص حضرت رسول اكرم: است و به حاشيه راندن شيوه «رسم الاملاء» با وجود قدمت هزار ساله استفاده فراگير مسلمين و سهولت قرائت آن، مستدعي است نظر مباركتان رادرباره امورذيل بيان فرماييد: آيا رسم الخط قرآن امري توقيفي است؟ آيا كتابت قرآن به شيوه رسم الاملاء جايز است؟ آيا استفاده از شيوه رسم المصحف در نگارش آيات رجحان شرعي بر رسم الاملاء دارد؟ آيا در آموزش عمومي قرآن ترجيحي براي استفاده از يكي از اين دو روش وجود دارد؟
 • رسم المصحف توقيفي نيست؛ چون دستوري از شارع مقدس در مورد اين شيوه بالخصوص ثابت نشده است. كتابت قرآن به شيوه رسم الاملاء جايز است.دليلي بر رجحان شيوه رسم المصحف نيست. به خاطر سهولت آموزش قرآن كريم در مناطقي مثل ايران از روي رسم الاملاء و نيز تناسب بيشتر اين شيوه نگارش با تلفظ حروف و رعايت تعداد آنها، استفاده از آن بهتر است.
 
# احتراماً در پي نشر كتاب‏هايي با عنوان «راهنماي استخاره»‌ در انواع گوناگون و استعلام از اين سازمان در خصوص ارائه نظر كارشناسي پيرامون انتشار اين قبيل آثار، مستدعي است نظر مبارك خود را در اين باره بيان فرماييد.  توضيح آنكه اين كُتُب شامل آيه ابتدايي از صفحات قرآن به خط عثمان طه (انتشار يافته در عربستان سعودي) بوده و در كنار آن اشاره به «بد» يا «خوب» بودن نتيجه استخاره و توضيحاتي درباره عواقب و يا نتايج فعل يا ترك مورد استخاره شده است كه استفاده از آن در ساير قرآن‏ها با توجه به تفاوت آيه ابتدايي ممكن نيست. در برخي موارد نيز ميان اين كتاب‏ها اتفاق نظر در مورد نتيجه استخاره وجود ندارد.
 • اين مكتوبات حجّيت شرعي ندارد.
 
# سؤال:
My question is that if some one posture himself like sajdah to respect (tazeem) for Imam or masoomeen or for parents is mubah. I read tafseer ul mizan and Ayatollah Muhammad Hussain taba tabai said that action of this kind is it self is not Ibadah unless you do it for Allah allmighty and if some one do it with the attention of respect it is mubah. Some shia people said that you can not do it for any one It is haram and shirk .please answer me.
ترجمه سؤال: آیا اگر كسي در مقابل مرقد امام يا معصومين و يا در برابر والدين خود با نيّت احترام، تعظيم و يا سجده نمايد، مباح است؟ من در تفسير الميزان آيت الله محمد حسين طباطبائي خواندم که ايشان فرموده‏اند اين اعمال به خودي خود عبادت محسوب نمي‏شوند، مگر آنكه در برابر خدا باشد. ولي اگر كسي براي نشان دادن احترام اين عمل را انجام دهد مباح است. بعضي از شيعيان مي‏گويند اين اعمال را نبايد براي غير خدا انجام داد؛ چرا كه حرام بوده و شرك است. لطفاً به من پاسخ دهيد.
 • پاسخ:
There is no doubt about all things that has been mentioned about this subject in Almizan Tafsir, so they are correct.
ترجمه پاسخ: آنچه در تفسیر المیزان است، مورد اشکال نیست.
 
# مَا هُو رأيكُم فِي الأحاديثِ الّتي تَقُولُ فِي تَحريفِ القُرآن؟
 • لَا یُعتَنا بِهَا.
 
# من 32 سال سن دارم و در زمان جواني دچار گناه كبيره زنا با يك زن ناشناس شدم. هم اكنون بسيار نادم و پشيمان هستم و هر شب هزار بار توبه مي‌كنم. ولي نمي‏دانم كه چه‏كار بايد كرد تا از اين گناه راحت شوم. خصوصاً در شب‏هاي ماه رمضان، اين عذاب وجدان راحتم نمي‌گذارد. برخي از شب‌ها تا چند ساعت خواب ندارم. چگونه مي‌توانم جبران كنم؟ اگر ممكن است مرا راهنمايي فرماييد.
 • استغفار کنید.
 
# آیا ما مسلمانان که کتاب مان قرآن کریم است باید به انجیل و تورات احترام بگذاریم؟ حرمت انجیل و تورات چیست؟
 • کتب آسمانی برای ما مسلمانان محترم است.
 
# اينجانب در ماه مبارك رمضان به لطف خداي مهربان در طي شبانه روز دعاهايي از مفاتيح الجنان - دعاي مكارم الاخلاق - صحيفه سجاديه را ترجمه هايش را مي‏خواندم و در بين اينكه ترجمه‏هاي فارسي را مي‏خواندم بعضي وقت‏ها به‏طور خيلي كوتاه دعا را به صورت عربي نيز مي‏خواندم، ولي اكثر دعا را به صورت ترجمه فارسي مي‏خواندم و لذت فراواني از مناجات با خداوند مي‏بردم. سؤال اين حقير اين است كه آيا حتماً دعا در غير نماز بايد به صورت عربي بخوانم يا به اين صورت كه اين حقير انجام داده‏ام صحيح است؟
 • بلا اشکال است.
 
# آيا بازي فوتبال در صحن مسجد براي جمعي از جوانان آن مسجد كه مشتاق بازي فوتبال هستند جايز است؟
 • منوط به شرايط وقف و نظر واقف است.
 
# اگر جواني بر جان خود بترسد و به علت تهديد به مرگ ـ‏نعوذ باالله‏ـ تن به لواط بدهد آيا مستحق مجازات شرعي است؟
 • بر فرض سؤال خير.
 
# دختري 14 ساله كه به بلوغ شرعي رسيده و رشيده بودن وي (رشد عقلي) براي دادگاه ثابت شده است چنانچه بخواهد به علت رفتار تبعيض‏آميز والدين خود با برادرش كه صلاحيت عقلي و علمي و ايماني دارد زندگي كند، آيا انتخاب مكان با خودش مي باشد؟
 • انتخاب مكان با او است ولي كاري كه باعث اذيت پدر و مادر شود حرام است.
 
# خواهشمند است نظر مبارك خود را راجع به امر قمه زني بيان فرماييد؟
 • نظر بنده همان است كه امام خميني; فرموده است.
 
# زني به مغازه من جهت خريد يك قواره پارچه مراجعه و در ازای پول پارچه آماده تن‏فروشي بود كه پس از صحبت با وي معلوم شد شوهر آن زن به علت اعتياد مخارج نفقه و پوشاك او را نمي‏دهد. من تصميم گرفتم ماهانه پنجاه هزار تومان به او كمك كنم و وامي را نيز برايش درست كردم. بعد از مدتي آن زن شديداً به من اظهار عشق مي‏كند و به جد مرا به خود دعوت مي كند اگر من كمك‌هاي خود را از او قطع كنم چه‏طور است؟
 • اگر كمك مانع از فعل منكر مي شود و خود نيز مرتكب فعل حرام نمي‏شوید بهتر است به كمك خود ادامه بدهيد.
 
# آيا گرفتن مراسم سوم، هفتم و چهلم براي متوفي كه فعلاً مرسوم هست و نيز كم كردن چهلم به نيّت فرزندان مبناي شرعي دارد؟
 • مبتني بر عرف است.
 
# حقوقی از افرادی که تعدادی را می‏دانم و تعدادی را نمی‏دانم از سال‏های گذشته به گردنم می‏باشد. تقریبا ً به هیچ‏ کدام دسترسی ندارم. خواهش می‏کنم بفرمایید آیا ادای دین به صورت صدقه به نیابت ممکن است و باعث پاک شدن تأثیر وضعی این حقوق می‏شود؟ مبلغ دین به سالی که دین ایجاد شده محاسبه شود یا به نرخ امروز؟ برای حقوقی که احتمال می‏دهم ولی دقیق نمی‏دانم از کی به چه مقدار به گردنم است چه ‏کار باید بکنم؟
 • بله، احتیاط این است که به نرخ روز باشد. کسانی را که می‏شناسید باید دینتان را به آنها رد کنید و آنهایی را که نمی‏شناسید در حکم مظالم عباد است و باید به آن عمل شود.
 
# آيا امکان مصرف صدقه براي خيرات فرهنگي به فقراي روحي و ايتام آل محمد6 همچون خريد و پخش اقلام فرهنگي به صورت هديه در مناسبت هاي مذهبي وجود دارد؟
 • مراد از فقر، فقر فرهنگی نیست، بلکه فقر مالی است و اگر فقر فرهنگی و مالی داشت و دسترسی نداشت، برای آنها اشکال ندارد.
 
# ‌آيا امكان دارد يهودي با مسلمان عموزاده بشوند؟
 • اگر پدربزرگ دو برادر که یکی مسلمان و دیگری یهودی باشد یکی باشد فرزندان آن دو عموزاده محسوب می‏شوند.
 
# ‌افتادن قرآن بر روی زمین چه حکمی دارد؟
 • اگر عمدی باشد حرام است و باید استغفار شود.
 
# به‏كارگيري زن سنّي در منزل چه حكمي دارد؟
 • ‌مانعي ندارد.